Help With Paper logo
  • My account
  • Order now
Order Now
Homework Help

Managerial accounting 1b ch17 | Accounting homework help

15 min read
Posted on 
June 16th, 2022
Home Homework Help Managerial accounting 1b ch17 | Accounting homework help

Managerial accounting 1b ch17 | Accounting

 

 

 

Managerial Accounting 1B

Financial and Managerial Accounting

Chapter 17

 

Exercise 17-6 Plantwide overhead rate L.O. P1

[The following information applies to the questions displayed below.]

 

Textra Polymers produces parts for a variety of small machine manufacturers. Most products go through two operations, molding and trimming, before they are ready for packaging. Expected costs and activities for the molding department and for the trimming department for 2011 follow.

 

 

 

 

 

 

Molding

 

 

Trimming

 

 

Direct labor hours

 

 

 

 

 

 

 

 

52,000

 

 

DLH

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

48,000

 

 

DLH

 

 

 

 

 

Machine hours

 

 

 

 

 

 

 

 

30,500

 

 

MH

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3,600

 

 

MH

 

 

 

 

 

Overhead costs

 

 

 

 

 

$

 

 

730,000

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

$

 

 

590,000

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Data for two special order parts to be manufactured by the company in 2011 follow:

 

 

 

 

 

 

Part A27C

 

 

Part X82B

 

 

Number of units

 

 

 

 

 

9,800

 

 

units

 

 

 

 

 

 

 

 

54,500

 

 

units

 

 

 

 

 

Machine hours

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Molding

 

 

 

 

 

5,100

 

 

MH

 

 

 

 

 

 

 

 

1,020

 

 

MH

 

 

 

 

 

Trimming

 

 

 

 

 

2,600

 

 

MH

 

 

 

 

 

 

 

 

650

 

 

MH

 

 

 

 

 

Direct labor hours

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Molding

 

 

5,500

 

 

DLH

 

 

2,150

 

 

DLH

 

 

Trimming

 

 

700

 

 

DLH

 

 

3,500

 

 

DLH

 

 

 

1.Exercise 17-6 Part 1

 

Required

 

 

1.

 

 

Compute the plantwide overhead rate using direct labor hours as the base. (Round your answer to 2 decimal places. Omit the “$” sign in your response.)

 

 

 

Plantwide overhead rate

 

rev: 03-04-11

2.

Exercise 17-6 Part 2

 

2.

 

 

Determine the overhead cost assigned to each product line using the plantwide rate computed in part 1.(Round your intermediate calculations to 2 decimal places. Omit the “$” sign in your response.)

 

 

 

Product

 

 

Overhead cost

 

 

Part A27C

 

 

 

 

 

Part X82B

 

 

 

 

 

 

3.

Exercise 17-7 Departmental overhead rates L.O. P2

 

Textra Polymers produces parts for a variety of small machine manufacturers. Most products go through two operations, molding and trimming, before they are ready for packaging. Expected costs and activities for the molding department and for the trimming department for 2011 follow.

 

 

 

 

 

 

Molding

 

 

Trimming

 

 

Direct labor hours

 

 

 

 

 

 

 

 

52,000

 

 

DLH

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

48,000

 

 

DLH

 

 

 

 

 

Machine hours

 

 

 

 

 

 

 

 

30,500

 

 

MH

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3,600

 

 

MH

 

 

 

 

 

Overhead costs

 

 

 

 

 

$

 

 

730,000

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

$

 

 

590,000

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Data for two special order parts to be manufactured by the company in 2011 follow:

 

 

 

 

 

 

Part A27C

 

 

Part X82B

 

 

Number of units

 

 

 

 

 

9,800

 

 

units

 

 

 

 

 

 

 

 

54,500

 

 

units

 

 

 

 

 

Machine hours

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Molding

 

 

 

 

 

5,100

 

 

MH

 

 

 

 

 

 

 

 

1,020

 

 

MH

 

 

 

 

 

Trimming

 

 

 

 

 

2,600

 

 

MH

 

 

 

 

 

 

 

 

650

 

 

MH

 

 

 

 

 

Direct labor hours

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Molding

 

 

 

 

 

5,500

 

 

DLH

 

 

 

 

 

 

 

 

2,150

 

 

DLH

 

 

 

 

 

Trimming

 

 

 

 

 

700

 

 

DLH

 

 

 

 

 

 

 

 

3,500

 

 

DLH

 

 

 

 

 

 

Required

 

 

1.

 

 

Compute a departmental overhead rate for the molding department based on machine hours and a department overhead rate for the trimming department based on direct labor hours. (Round your answers to 2 decimal places. Omit the “$” sign in your response.)

 

 

 

Department

 

 

Overhead rate

 

 

Molding

 

 

 

 

 

Trimming

 

 

 

 

 

 

2.

 

 

Determine the total overhead cost assigned to each product line using the departmental overhead rates from requirement 1. (Round your intermediate calculations to 2 decimal places and final answers to whole dollar amount. Omit the “$” sign in your response.)

 

 

 

Product

 

 

Molding

 

 

Trimming

 

 

Total overhead
cost

 

 

Part A27C

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Part X82B

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.

 

 

Determine the overhead cost per unit for each product line using the departmental rate.. (Round your answers to 2 decimal places. Omit the “$” sign in your response.)

 

 

 

Product

 

 

Overhead cost

 

 

Part A27C

 

 

 

 

 

Part X82B

 

 

 

 

 

 

4.

Exercise 17-9 Using the plantwide Overhead rate to assess prices L.O. A1, P1

 

Real Cool produces two different models of air conditioners. The company produces the mechanical systems in their components department. The mechanical systems are combined with the housing assembly in its finishing department. The activities, costs, and drivers associated with these two manufacturing processes and the production support process follow.

 

 

 

Process

 

 

Activity

 

 

Overhead Cost

 

 

Driver

 

 

Quantity

 

 

Components

 

 

Changeover

 

 

 

 

 

$

 

 

500,000

 

 

 

 

 

Number of batches

 

 

800

 

 

 

 

 

Machining

 

 

 

 

 

 

 

 

279,000

 

 

 

 

 

Machine hours

 

 

6,000

 

 

 

 

 

Setups

 

 

 

 

 

 

 

 

225,000

 

 

 

 

 

Number of setups

 

 

120

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

$

 

 

1,004,000

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Finishing

 

 

Welding

 

 

 

 

 

$

 

 

180,300

 

 

 

 

 

Welding hours

 

 

3,000

 

 

 

 

 

Inspecting

 

 

 

 

 

 

 

 

210,000

 

 

 

 

 

Number of inspections

 

 

700

 

 

 

 

 

Rework

 

 

 

 

 

 

 

 

75,000

 

 

 

 

 

Rework orders

 

 

300

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

$

 

 

465,300

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Support

 

 

Purchasing

 

 

 

 

 

$

 

 

135,000

 

 

 

 

 

Purchase orders

 

 

450

 

 

 

 

 

Providing space

 

 

 

 

 

 

 

 

32,000

 

 

 

 

 

Number of units

 

 

5,000

 

 

 

 

 

Providing utilities

 

 

 

 

 

 

 

 

65,000

 

 

 

 

 

Number of units

 

 

5,000

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

$

 

 

232,000

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Additional production information concerning its two product lines follows.

 

 

 

 

 

 

Model 145

 

 

Model 212

 

 

Units produced

 

 

 

 

 

1,500

 

 

 

 

 

 

 

 

3,500

 

 

 

 

 

Welding hours

 

 

 

 

 

800

 

 

 

 

 

 

 

 

2,200

 

 

 

 

 

Batches

 

 

 

 

 

400

 

 

 

 

 

 

 

 

400

 

 

 

 

 

Number of inspections

 

 

 

 

 

400

 

 

 

 

 

 

 

 

300

 

 

 

 

 

Machine hours

 

 

 

 

 

1,800

 

 

 

 

 

 

 

 

4,200

 

 

 

 

 

Setups

 

 

 

 

 

60

 

 

 

 

 

 

 

 

60

 

 

 

 

 

Rework orders

 

 

 

 

 

160

 

 

 

 

 

 

 

 

140

 

 

 

 

 

Purchase orders

 

 

 

 

 

300

 

 

 

 

 

 

 

 

150

 

 

 

 

 

 

Required

 

 

1.

 

 

Using a plantwide overhead rate based on machine hours, compute the overhead cost per unit for each product line. (Round your intermediate calculations and final answers to 2 decimal places. Omit the “$” sign in your response.)

 

 

 

Product

 

 

Overhead cost

 

 

Model 145

 

 

 

 

 

Model 212

 

 

 

 

 

 

2.

 

 

Determine the total cost per unit for each products line if the direct labor and direct materials costs per unit are $250 for Model 145 and $180 for Model 212. (Round your intermediate and final answers to 2 decimal places. Omit the “$” sign in your response.)

 

 

 

Product

 

 

Total cost

 

 

Model 145

 

 

 

 

 

Model 212

 

 

 

 

 

 

3.

 

 

Assume if the market price for Model 145 is $800 and the market price for Model 212 is $470, determine the profit or loss per unit for each model. (Input all amounts as positive values. Round your intermediate and final answers to 2 decimal places. Omit the “$” sign in your response.)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Model 145

 

 

 

 

 

 

 

 

Model 212

 

 

 

 

 

 

 

rev: 03-04-11

5.

Exercise 17-13 Using ABC for strategic decisions L.O. P1, P3

 

Consider the following data for two products of Rowena Manufacturing.

 

 

 

 

 

 

Product A

 

 

Product B

 

 

Number of units produced

 

 

10,000 units

 

 

2,000 units

 

 

Direct labor cost(@$24 per DLH)

 

 

0.20 DLH per unit

 

 

0.25 DLH per unit

 

 

Direct materials cost

 

 

$ 2 per unit

 

 

$ 3 per unit

 

 

 

Activity

 

 

Overhead costs

 

 

Machine setup

 

 

 

 

 

$

 

 

121,000

 

 

 

 

 

Materials handling

 

 

 

 

 

 

 

 

48,000

 

 

 

 

 

Quality control

 

 

 

 

 

 

 

 

80,000

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

$

 

 

249,000

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Required

 

 

1.

 

 

Using direct labor hours as the basis for assigning overhead costs, determine the total production cost per unit for each product line. (Round your answers to 2 decimal places. Omit the “$” sign in your response.)

 

 

 

 

 

 

Product A

 

 

Product B

 

 

Manufacturing cost per unit

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.

 

 

Assume if the market price for Product A is $20 and the market price for Product B is $60, determine the profit or loss per unit for each product. (Round your answers to 2 decimal places. Omit the “$” sign in your response. Input all amounts as positive values.)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Product A

 

 

 

 

 

 

 

 

Product B

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.

 

 

Consider the following additional information about these two product lines. If ABC is used for assigning overhead costs to products, what is the cost per unit for Product A and for Product B? (Round your answers to 2 decimal places. Omit the “$” sign in your response.)

 

 

 

 

 

 

Product A

 

 

Product B

 

 

Number of setups required for production

 

 

10 setups

 

 

12 setups

 

 

Number of parts required

 

 

1 part / unit

 

 

3 parts / unit

 

 

Inspection hours required

 

 

40 hours

 

 

210 hours

 

 

 

 

 

 

Product A

 

 

Product B

 

 

Manufacturing cost per unit

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4.1

 

 

Determine the profit or loss per unit for each product. (Round your answers to 2 decimal places. Input all amounts as positive values. Omit the “$” sign in your response.)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Product A

 

 

 

 

 

 

 

 

Product B

 

 

 

 

 

 

 

 

Problem 17-1A Evaluating product line costs and prices using ABC L.O. P3

[The following information applies to the questions displayed below.]

 

Healthy Day Company produces two beverages, PowerPunch and SlimLife. Data about these productsfollow.

 

 

 

 

 

 

PowerPunch

 

 

SlimLife

 

 

Production volume

 

 

12,500

 

 

bottles

 

 

180,000

 

 

bottles

 

 

Liquid materials

 

 

1,400

 

 

gallons

 

 

37,000

 

 

gallons

 

 

Dry materials

 

 

620

 

 

pounds

 

 

12,000

 

 

pounds

 

 

Bottles

 

 

12,500

 

 

bottles

 

 

180,000

 

 

bottles

 

 

Labels

 

 

3

 

 

labels per bottle

 

 

1

 

 

label per bottle

 

 

Machine setups

 

 

500

 

 

setups

 

 

300

 

 

setups

 

 

Machine hours

 

 

200

 

 

MH

 

 

3,750

 

 

MH

 

 

 

Additional data from its two production departments follow.

 

 

 

Department

 

 

Driver

 

 

Cost

 

 

Mixing department

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Liquid materials

 

 

Gallons

 

 

 

 

 

$

 

 

2,304

 

 

 

 

 

Dry materials

 

 

Pounds

 

 

 

 

 

 

 

 

6,941

 

 

 

 

 

Utilities

 

 

Machine hours

 

 

 

 

 

 

 

 

1,422

 

 

 

 

 

Bottling department

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bottles

 

 

Units

 

 

 

 

 

$

 

 

77,000

 

 

 

 

 

Labeling

 

 

Labels per bottle

 

 

 

 

 

 

 

 

6,525

 

 

 

 

 

Machine setup

 

 

Setups

 

 

 

 

 

 

 

 

20,000

 

 

 

 

 

 

7.

Problem 17-1A Part 2

 

2.

 

 

What is the cost per bottle for PowerPunch and SlimLife? (Do not round intermediate calculations and round your final answers to 2 decimal places. Omit the “$” sign in your response.)

 

 

 

 

 

 

PowerPunch

 

 

SlimLife

 

 

Average cost per bottle

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9.

 

Problem 17-1A Part 4

 

4.

 

 

What is the minimum price that the company should set per bottle of SlimLife?

 

 

 

 

 

$0.53 per bottle

 

 

 

 

$0.86 per bottle

 

 

 

 

$0.36 per bottle

 

 

 

The price of SlimLife must cover the costs associated with the product, so the minimum price for this product is $0.53 / bottle.

 

 

Order an Essay Now & Get These Features For Free:

Turnitin Report

Formatting

Title Page

Citation

Outline

Place an Order
Share
Tweet
Share
Tweet
Calculate the price
Pages (275 words)
$0.00
Help With Paper
Company
    Legal
      How Our Service is Used:
      Help With Paper essays are NOT intended to be forwarded as finalized work as it is only strictly meant to be used for research and study purposes. Help With Paper does not endorse or condone any type of plagiarism.
      Subscribe
      No Spam
          © 2023 Help With Paper. All rights reserved.
          Help With Paper will be listed as ‘Help With Paper’ on your bank statement.